بیمارستان سیدالشهداء فارسان
۱۴۰۰/۷/۵
خودمراقبتی از نوزادبعد از زایمان
خودمراقبتی از نوزادبعد از زایمان

مراقبت ازبند ناف:

1-بندناف را خشک وتمیزنگه دارید .از الکل طبی جهت بند ناف استفاده نکنید

2- بندناف را از بالای پوشک بچه دور نگه دارید .اگر بندناف بیش از حد اصطحکاک یابد ممکن است بندناف زودتر کنده شو.د و خونریزی کند.

3-بندناف را با پوشک نپوشانید .اگر در معرض هوا باشد خشک میماند

4-وجود بندناف مانعی برای حمام کردن نوزاد نیست

-کمی ترشح مایع از پایه بندناف طبیعی است ولی اگر ترشحات چرکی و بدبو به همراه قرمزی پوست اطراف بندناف و خونریزی وجود داشته باشد به پزشک مراجعه کنید.

6-معمولا 7-3 روز بعد از تولد بند ناف می افتد اگر تا 10 روز بعد از تولد بندناف هنوز بود به پزشک مراجعه کنید

-بثورات پوشک بعلت تماس پوست با ادرار و مدفوع ایجاد میشوند.عوض کردن مرتب پوشک بسیار مهم است

2-کرم های محافظ (زینک اکسید.وازلین)درکاهش تماس پوست باادرار ومدفوع بسیار کمک کننده اند.باید ورقه ضخیم از این کرمها روی پوست بماند.

3- رژیم غذایی معمولا" باعث بثورات پوشک نمیشود .ولی به نظر میرسد در بعضی کودکان با خوردن غذاهای خاصی بثورات ایجاد شود.اگر متوجه چنین وضعی شدید از ان غذا پرهیز کنید

4- بعضی بچه ها به دستمالهای مرطوب وموجود دربازارو پوشکهای یکبار مصرف یا صابونهای رختشویی حساسیت دارند که ممکن است نوزاد را ازرده کند وبا بثورات پوشک و بثورات قارچی متفاوتند. اب ولرم و صابون ملایم بهترین مواد برای ناحیه پوشکی است

5- از پوشکهایی با سایز بزرگ تابهبود بثورات استفاده کنید.

6- بثورات کوچک چینهای پای نوزاد را معمولا" در گیر نمی کنند و شبیه پوست سوخته شده میباشند اما بثورات قارچی نقاط قرمز رنگ چینهارا میپوشانند.

7- بثورات پوشک فقط مخصوص زیر پوشک است در صورتیکه بثورات زیر پوشک باشد ولی نوزاد تبی بیشتر از 5/37 یا بثورات در جاهای دیگر داشته باشد یا کودک ناخوش یا بثورات چرکی باشد به پزشک مراجعه کنید .

گریه نوزاد:

1-همه بچه ها گریه میکنند که اغلب اوقات بدلیل نیاز یا ناراحتی است ودر صورتیکه به ان نیاز یا ناراحتی رسیدگی شود گریه تمام میشود .

2- گاهی اوقات گریه های بلند و طولانی به کولیک نسبت داده میشوندهنوز علت دقیق قولنج(کولیک) معلوم نیست ولی درد یا گرفتگی یا انقباض روده ممکن است دلیل ان باشد .

- در صورت قولنج ،خواباندن شیر خوار به شکم رو دست ،راه بردن ، تکان دادن یا عمود گرفتن میتواند موثر باشد.

- بطور معمول قسمت وسیعی از شکم نوزاد سفت است ویا پاهایش راروی شکمش جمع میکند و بعضی بچه ها مشتی گره کرده و صورت قرمز دارند که گاهی با دفع گاز یا مدفوع کولیک بهبود می یابد.

مادر هنگامیکه مطمئن است کودک در وضعیت بی خطری است حالش خوب است و جایش گرم وخشک است و گرسنه نیست ،اینکه کودک 20-15 دقیقه نق بزند و با او کاری نداشته باشد مشکلی بر ای وی ایجاد نمی کند و به مادر این امکان را میدهد که مقداربیشتری از خواب مورد نیاز خود راجبران کند .

در صورت گریه همراه ناخوش بودن نوزاد (تب شیرنخوردن) بهپزشک مراجعه کنید.

در صورت گریه همراه پوشک خیس و کثیف گرسنگیبچه،شلوغیاطرافبچه،سردییاگرمیبچه،خستگیبچهبهبچهبرسید.

قولنج (کولیک):

1-صبور باشید و این حالت در اکثر کودکان معمولا" تا 3 ماهگی بهبود می یابد .

2- عمود گرفتن بچه ها و تلاش برای اروغ گرفتن انها ممکن است موثر باشد . گاهی سوار ماشین شدن و گردش با ماشین و صدای سشوار یا جارو برقی میتواند بچه را ارام کند.

3- در خصوص مصرف دارو باید با پزشک مشورت کنید.

- رژیم غذایی مادر معمولا" باعث کولیک نمیشود،البته اگر بچه پس از هر بار که مادر غذای خاصی را میخورد نا ارام 

. میشود ،پرهیز از ان غذا ضرری نخواهد داشت

5- ماساژ دادن ملایم نوزاد در ناحیه شکم در کاهش قولنج موثر است .

6- بعضی از پزشکان باور دارند که کولیک در شیر خواران پر جنب و جوش شایعتر است و تحریک زیاد کودک میتواند باعث قولنج شود ، در نتیجه محیط ارام و بی سرو صدا میتواند کمک کننده باشد .

7.اگرکودک ناراحتی مثل دندان درد یا گوش درد داشته باشد،مسکن مانند استامینوفن(با مشورت دکتر) فکر خوبی است البته اگرمنبع واضحی برای ناراحتی کودک وجود نداشته باشد، نباید دارو داد. قولنج رخداد ثابت روزانه است. (تقریبا ساعت آن ثابت است)

خوابیدن :

شیر خواران طبیعی 16-18 ساعت در شبانه روز میخوابند که ممکن است 20 دقیقه تا 3 ساعت طول بکشد

دردوران نوزادی نیازی به بالش نیست . بهتر است که نوزاد به پهلو خوابانده شود ویابه پشت در حالی که سرش به یک طرف باشد .

ختنه:

ختنه نوزاد پسر در ماه اول و ترجیحا" از 6 ساعت بعد از تولد وبعد از اولین معاینه نوزاد تا قبل از ترخیص از بیمارستان حد اکثر تا پایان دوره نوزادی(28 روز اول زندگی)انجام شود برای مراقبت از زخم 10-7 روز زمان لازم است . درصورت خونریزی و قرمزی و تغییر رنگ و تیره شدن نوک الت ،تب و ترشح چرکی و اگر 8-6 ساعت یا حد اکثر 24 ساعت بعد از ختنه ادرار نکرد به پزشک مراجعه کنید .

 
 
 
 
 
تاریخ به روز رسانی:
1399/10/04
تعداد بازدید:
251
آدرس:فارسان- بلوار آيت ا... خامنه اي روبروي پمپ بنزين
كدپستي:8861698683 - 8861698683    تلفن: 3-03833227331
h.farsan@skums.ac.ir
Qr Code
تاریخ بروز رسانی 1400/07/05
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal